(fot. Obserwatorium Podróży)

Podstawową zasadą podczas dobierania kijów  na górskie wędrówki jest wybór modelu, który jest do tego przeznaczony. Bardzo wiele osób kompletnie nie zwraca na to uwagi podczas zakupu sprzętu i wybiera kije do nordic walkingu.

 

Kije do nordic walkingu różnią się wieloma cechami od kijków trekkingowych. Mają one odmienną budowę – inaczej zbudowana jest rękojeść w kijach do nordic walkingu a inaczej w trekkingowych. Różnice można zobaczyć także na zakończeniach kijów.

 

Zanim zaczęłam używać kijków podczas wyjazdów w góry wydawało mi się, że są mi absolutnie niepotrzebne i będą mi bardziej przeszkadzać niż pomagać. Obecnie bez kijków nie wyobrażam sobie trekkingu, choć przyznam, że częściej używam ich zimą i jesienią, a rzadziej latem czy wiosną – ale nie oznacza to, że całkowicie w tym okresie z nich nie korzystam. Przy bardzo stromych zejściach, bądź podejściach kije trekkingowe są zbawieniem. Posiadanie ich daje wiele plusów i pamiętajcie, że podczas marszu z kijkami trekkingowymi angażujecie 90 % mięśni do pracy. Najważniejszą ich zaletą jest odciążanie stawów. To ogromna pomoc szczególnie dla osób z nadwagą. Zauważyłam, że gdy nie korzystam z kijków trekkingowych podczas górskich wędrówek częściej boli mnie kolano, a gdy mam je ze sobą kolano nie daje o sobie znać – czyli coś w tym musi być.

 

Stosowanie kijków trekkingowych pozwala na modelowanie sylwetki, zróbcie sobie porównanie. Wybierzcie okres w jakim będziecie regularnie chodzić na górskie wędrówki i zobaczycie, że podczas stosowania kijków wasza sylwetka będzie się zmieniała. Kije trekkingowe ułatwiają także koordynację, wpływają też na naszą gibkość.

 

Korzystając z nich angażujemy praktycznie całe ciało do pracy, dzięki czemu wzrasta nam tętno, krew szybciej przepływa przez żyły i dostarczamy do organizmu więcej tlenu, dzięki czemu wspieramy także układ oddechowy. Kije trekkingowe wpływają także na poczucie bezpieczeństwa przy stromych powierzchniach. Stanowią dodatkowy punkt podparcia. Nie tylko sprawdzą się w kamienistym terenie, są bardzo pomocne przy oblodzonych lub pokrytych śnieżną warstwą powierzchniach.

 

Pamiętajcie, aby wybrać odpowiednie kije na wycieczki górskie. Jeżeli lubicie nordic walking  oraz trekking w górach to zaopatrzcie się w oba rodzaje kijków.  Absolutnie nie sprowadzajcie tych obu dyscyplin do zaopatrzenia się w tylko jeden rodzaj kijków.

Katarzyna Irzeńska
Obserwatorium podróży
www.obserwatoriumpodrozy.com

___

Katarzyna Irzeńska
Blogerka, pasjonatka górskich wędrówek oraz podróżowania. Każdą wolną chwilę poświęca swojej pasji. Urodziła się i mieszka na Śląsku, dlatego bardzo często bywa w Beskidach. Nie lubi marnowania czasu, woli żyć aktywnie. Często można spotkać ją na górskim szlaku lub w podróży do różnych zakątków świata. Stara się łączyć stałą pracę z podróżowaniem.
Kasia od kilku lat prowadzi bloga Obserwatorium podróży (www.obserwatoriumpodrozy.com). Opisuje na nim swoje wyjazdy.